Amit névadónkról tudni lehet – Széchenyi világai kiállítás a Nemzeti Múzeumban

2010.11.07. 23:52 - szechenyi-szakkoli

Címkék: kiállítás széchenyi istván múzeum

 A szokatlanul verőfényes október végi napok egyikét kihasználva nyakamba vettem a Ráday utcát és meg sem álltam a gyönyörű parkkal megáldott Nemzeti Múzeumig.

A séta azonban itt nem ért véget, hanem be is léptem a hatalmas épületbe. A cassa (jegyárak, nyitva tartás itt) és a ruhatár kötelező körei után jeggyel a kezemben vágtam neki a széles lépcsőknek (és nem sokon múlott, hogy a tetején nem pattantam fel a márványkorlátra és szánkáztam az aljáig..., de a teremőröknek erről szót se ;)).

Komolyra fordítva a szót az igen magasan elhelyezett kilinccsel megküzdve az ember egy korlátozott fényviszonyokkal megáldott, kellemen hűvös terembe toppan (természetesen mindez a műtárgyak védelmében). Itt veszi kezdetét utazásunk Széchenyi világai között, amiből szám szerint ötöt emeltek ki, felelevenítve a „Legnagyobb magyar”-hoz köthető legfontosabb momentumokat.

Az első terem a gyermek- és ifjúkor után, a katonai, majd közéleti, politikai pályájának indulásába enged betekintést, rengeteg korhű bútor, ruha és használati tárgyak segítségével.

A következő „világ” egy nagy álomhoz kötődik még pedig a Széchenyi Lánchídhoz. A részletes leírásokat követve magunk elé képzelhetjük a tervek megszületésétől az előkészületeken és az első kudarcon át a sikeres befejezésig. Hogy még élénkebben megelevenedhessen előttünk a kor és a híd nélküli majd épülő híddal bővülő dunai látkép, számtalan terv, makett, egy eredeti láncszem, az alapkő letételhez készített díszvakolókanál, korabeli festmények és emlékérmek egész sora segíti.

Mindezek megcsodálása után egy sötét és nyomasztó terembe csöppenünk. Mindenki kitalálhatta már, hogy a döblingi szanatóriumban töltött évek emlékeinek világába érkeztünk. A kiállítás ezen része választ keres arra a fennmaradt dokumentumok és jegyzőkönyvek alapján, hogy Széchenyi vajon önkezével vetett-e véget életének. Itt is rengeteg leírás található, de az illusztráló tárgyak sem hiányozhatnak, középpontban a híres fotel található. Azonban a falakon olvasható szövegek rámutatnak arra, hogy a szanatóriumban töltött évek nem voltak terméketlenek, sőt rengeteg a külvilágnak szánt írás indult innen útjának, megágyazva a különböző összeesküvés elméleteknek és akkor rendszerellenesnek számító gondolatoknak.

Az utolsó előtti tárlat a Magyar Tudományos Akadémia alapítójának halála után kialakult még nagyobb nimbuszt és tiszteletet hivatott elénk tárni. A legkülönfélébb módon megörökített arcvonások a festmények, mellszobrok és egyéb relikviák egész soráról tekintenek vissza ránk, nem beszélve a temetésére és megemlékezésekre komponált zeneművekről, melyek a kivételes személyiség előtt tisztelegnek.

Az ötödik egyben utolsó terem egy nagy olvasztó tégelynek hat. Igyekeztek összeszedni minden olyan dolgot, ami Széchényihez köthető a papírpénzeken található képsoroktól kezdve az alapítványokon át egészen a Széchenyi-tervig, bélyegek, emlékműsorok plakátjainak, meghívóinak egész során át.

 

Személyes benyomásom nagyon jó a kiállításról, úgy jöttem ki, hogy tetszett, sok érdekesség kiderült, amiről az ember már valamilyen formában hallott, de itt hitelesen alátámasztották.

 

Aki kedvet kapott de még nem biztos benne, hogy el is menne, itt a hivatalos kedvcsináló.

A győztes mindent visz?

2010.11.07. 07:20 - szechenyi-szakkoli

Címkék: előadás adózás póker szerencsejáték ájk kártyajáték online póker szisz széchenyi istván szakkollégium mezősi tamás dr darák péter


A kártyajátékok és az internetes szerencsejátékok közül is a póker a legközkedveltebb.Magyarországon nem mindig a póker volt a legnépszerűbb kártyajáték. Voltak idők, amikor tarokkbridzshódított. Régen azt tartották, hogy aki nem tud kártyázni, az nem is lehet politikus. (bővebben a RTL Klub XXI. század műsorában)

Ma Magyarországon a póker szerencsejátéknak minősül a szerencsejáték szervezéséről szóló1991. évi XXXIV. törvény értelmében, habár a 2012-es Szellemi Sportok Világnapján a londoni olimpián versenyzőként indulhatnak a pókeresek. A törvény májusi módosítása miatt megnehezül a pókerklubok létrehozása, műkődtetése, de az online póker tovább virágzik.

Az M1 Kossuth Rádió egyik műsora szerint egy kutatás szerint 100-ból 2 friss diplomás reménykedik abban, hogy a pókerből fog meggazdagodni. Több százmillió forint is megfordulhat hétvégenként egy-egy pókertornán, adót mégsem fizet senki. Az állam bevétele is nőne a pókerjátékok megadóztatásával.

Nemcsak Magyarországon, hanem már az USA-ban is foglalkoztak a témával több ízben. A költségvetési hiány toldását nem a cigaretta és az alkohol jövedéki adójának emelésével próbálják meg befoltozni, hanem a szerencsejátékokat kezdik el adóztatni. Az adó elkerülésén túl főleg az online pókerjátékoknál az összejátszást is nehéz kivédeni.

Akiket jobban érdekel a téma, őket szeretettel várjuk a november 10-ei előadásunkra az ELTE-ÁJK II. tanteremében ’A győztes mindent visz? avagy a póker adózási vonatkozásai’ címmel.

Az előadáson szó lesz a pókeréletre jellemző gazdasági-társadalmi viszonyokról, a pókerjövedelmek adójogi vonzatáról és a lehetséges alternatív szabályozási módokról.

Meghívott előadóink:

Dr. Darák Péter

bíró, Legfelsőbb Bíróság és egyetemi adjunktus, ELTE-ÁJK Pénzügyi Jog Tanszék

Mezősi Tamás

pókerszakíró, a Deluxe Póker főszerkesztője

Az APEH SZEF-től sajnos nem szerettek volna részt venni az előadáson, itt viszont olvashatok egy APEH állásfoglalást.

Csatlakozzatok a Facebook-on is:
http://www.facebook.com/home.php#!/event.php?eid=109846672415852





Találkozunk szerdán!

 
 



süti beállítások módosítása